Kupa e Shqipërisë 2021

Më datë 26.04.2021, në stadiumin “Elbasan Arena” u organizua aktiviteti “Kupa e Shqipërisë”.Përveç ekipeve shqiptare, në këtë aktivitet moren pjesë dhe klube të ndryshme nga Kosova dhe Mali i Zi.Ekipi i Vllaznisë së Shkodrës arriti të shpallej kampion në disiplinat e meshkujve ndërsa ekipi i Tiranës mori më shumë pikë në disiplinat e femrave.Atleti Izmir … Read moreKupa e Shqipërisë 2021

Kampionati Kombëtar i Moshave U-18,Elbasan 2021.

Më datë 16 Prill 2021, në stadiumin “Elbasan Arena”, Federata Shqiptare e Atletikës organizoi Kampionatin Kombëtar të Moshave U-18.Ekipi i Vllaznisë së Shkodrës arriti të fitojë vendin e parë në disiplinat për meshkuj duke grumbulluar 146.5 pikë, ndërsa ekipi i Skënderbeut të Korçës me 139 pikë arriti të jetë fitues i këtyre garave për femra.Këtu … Read moreKampionati Kombëtar i Moshave U-18,Elbasan 2021.

Kampionati Kombëtar i Moshave U-16, 2021.

Krahas aktivitetit te moshave U-13, në stadiumin “Elbasan Arena” u organizua dhe Kampionati Kombëtar i Moshave U-16 të atletikës.Ekipi i “Vllaznisë” së Shkodrës u kurorëzua fituesi i këtij kampionati pasi arriti të triumfojë dhe të mbledhë pikët maksimale për disiplinat si për meshkuj ashtu edhe për femra.Gjithashtu ekipe të ndryshme të Shqipërisë treguan sinjale pozitive … Read moreKampionati Kombëtar i Moshave U-16, 2021.

Kampionati Kombëtar i Moshave U-13,2021.

Më datë 09 Prill 2021, në stadiumin “Elbasan Arena” të qytetit të Elbasanit, u zhvillua Kampionati Kombëtar i Moshave U-13.Në këtë aktivitet ka spikatur pjesëmarrja e gjerë e atletëve të vegjël duke zgjeruar interesin për këtë sport në Shqipëri.Ekipi i “Laçit” u shpall fitues i disiplinave të atetëve meshkuj, ndërsa ekipi i “Vllaznisë” së Shkodrës … Read moreKampionati Kombëtar i Moshave U-13,2021.

European Athletics Indoor Championships, Torun 2021.

Në Torun të Polonisë u zhvilluar Kampionati Europian i Sallave të Mbyllura në datat 5-7 Mars 2021.Atleti Izmir Smajlaj nuk arriti të shkonte në fazën finale të kësaj disipline duke kërcyer 7.69m.Ndërsa atleti Franko Burraj u rendit i 14-ti mes 49 sportistëve në Europë pasi arriti kohën 47″45. Për të parë rezultatet klikoni këtu.Për të … Read moreEuropean Athletics Indoor Championships, Torun 2021.

Balkan Indoor Championships 2021

Një Kampion Ballkani dhe një Nënkampion Ballkani për sportin e atletikës së Shqipërisë në Kampionatin Ballkanik të sallave të mbyllura të organizuar në Stamboll të Turqisë më datë 20 Shkurt 2021.Atleti Izmir Smajlaj arriti të merrte medaljen e artë duke kërcyer 7.91m, duke u shpallur kështu Kampion Ballkani.Ndërkohë Franko Burraj me rezultatin 47”00 ka zënë … Read moreBalkan Indoor Championships 2021

Balkan U20 Indoor Championships 2021

Më datë 13 Shkurt 2021, në Sofia të Bullgarisë u organizua Kampionati Ballkanik i sallave te mbyllyra për U-20.Komiteti Drejtues i Federatës Shqiptare të Atletikës vendosi që në këtë aktivitet flamuri Shqiptar të përfaqësohej nga dy atletet e talentuara Redia Dauti dhe Erisa Rrasa, të shoqëruara nga trajneri Taulant Stërmasi.Atletja Redia Dauti edhe pse vetëm … Read moreBalkan U20 Indoor Championships 2021

Kampionati Individual Dimëror 2021

Federata Shqiptare e Atletikës organizoi aktivitetin e parë kombëtar më datë 28 Janar 2021, Kampionati Individual Dimëror në stadiumin “Elbasan Arena”.Ky aktivitet ka një rëndësi pasi do të jetë dhe deçiziv për grumbullimin e ekipit kombëtar për të marrë pjesë më pas në aktivitetet Ballkanike të Sallave të Mbyllura.Përveç klubeve shqiptare, morën pjesë dhe atletë … Read moreKampionati Individual Dimëror 2021

Seminari Kombëtar i Anti-Doping 2020

Më datë 06 Nëntor 2020, Federata Shqiptare e Atletikës në kuadër të bashkëpunimit me ALB-NADO, me orientim nga WADA, zhvilluan Seminarin Kombëtar të Anti-Dopingut në ambjentet e Parkut Olimpik Tiranë.Gjithashtu në bazë të këtij bashkëpunimi janë zhvilluar dhe testet e Anti-Doping.Ky seminar ishte i rëndësishëm për njohjen e substancave të ndaluara në sportin e atletikës, … Read moreSeminari Kombëtar i Anti-Doping 2020

Kampionati Kombëtar i Krosit 2020.

Më datë 30 Tetor 2020, Federata Shqiptare e Atletikës organizoi Kampionatin Kombëtar të Krosit tek “Kodrat e Liqenit” në Tiranë. Kampionia Luiza Gega regjistroi kohën 28:04.13, duke lënë me diferencë pas talenten Relaksa Dauti, ndërsa vendi i tretë shkoi për Ejona Cufen. Për të rritur, distanca 10 km, ishte Ilir Këllezi i Skënderbeut ai që … Read moreKampionati Kombëtar i Krosit 2020.

Kursi i kualifikimit të Gjyqtarëve.

Më datat 21-22 Tetor 2020, në Korçë Federata Shqiptare e Atletikës organizoi Kursin e kualifikimit të Gjyqtarisë. Gjyqtarë aktual dhe të rinj morën pjesë në këtë kurs duke zhvilluar dhe testimin për ngritjen e nivelit si dhe shtimit të gjyqtarëve të liçensuar pranë Federatës Shqiptare të Atletikës për aktivitetet kombëtare. Për të parë disa foto … Read moreKursi i kualifikimit të Gjyqtarëve.

Kampionati Kombetar i Veteraneve 2020

Më datat 10-11 Gusht 2020, krahas Kampionatit Kombëtar për të rritur, u zhvilluan dhe garat për veteranët.Ish-atletë dhe të apasionuar të sportit të atletikës sfiduan njeri-tjetrin duke zhvilluar gara me performanca të mira.Ata arritën të tregonin një shembull të mirë tek të rinjtë, duke ju këshilluar që sporti nuk ka moshë dhe është tepër i … Read moreKampionati Kombetar i Veteraneve 2020

Kampionati Kombëtar për të Rritur 2020.

Më datat 10-11 Gusht 2020, në stadiumin “Elbasan Arena”, Federata Shqiptare e Atletikës organizoi aktivitetin “Kampionati Kombëtar i 82-të për të Rritur”.Luiza Gega ka zhvilluar një garë të shkëlqyer në disiplinën e 10.000m ku ka arritur të vendosi dhe rekord të ri kombëtar duke e përmirësuar me 60 sekonda ( 32’31”) kohën e mëparshme e … Read moreKampionati Kombëtar për të Rritur 2020.

Kampionati Kombëtar për të Rinj 2020.

Krahas aktivitetit “Kupa e Shqipërisë” që u zhvillua në “Elbasan Arena”, më datë 04 Gusht 2020, u mbajtën rezultatet edhe për atletët e rinj.Gjatë zhvillimit të këtyre garave dhe duke parë rezultatet, u vërejt që sporti i atletikës ka shumë talente të reja të cilët pretendojnë të bëhen kampionët e ardhshëm të sportit në vendin … Read moreKampionati Kombëtar për të Rinj 2020.

Kupa e Shqiperise 2020

Në datën 4 Gusht 2020, në stadiumin “Elbasan Arena” të qytetit të Elbasanit, u zhvillua aktiviteti “Kupa e Shqipërisë”.Ky aktivitet u zhvillua duke ndjekur masat dhe duke zbatuar protokollet e dhena nga Ministria e Shëndetësisë mbi ruajtjen e distancës dhe shëndetit të të pranishmëve.Vllaznia për meshkuj dhe Tirana për femrat ishin ekipet që u kurorëzuan … Read moreKupa e Shqiperise 2020

Kids Athletics, 19.06.2020

Më datë 19 Qershor 2020, Federata Shqiptare e Atletikës ka organizuar aktivitetin “Kids Athletics” me fëmijët e ushtarakëve.Ky aktivitet u zhvillua në ambjentet e Policisë Ushtarake, me mbështetjen e Minisitrisë së Mbrojtjes, Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura si dhe të Policisë Ushtarake.Fëmijët u argëtuan dhe garuan me njeri-tjetrin në disiplina të ndryshme të … Read moreKids Athletics, 19.06.2020

Serbian Open Indoor Meeting, 27.02.2020

Më 27 Shkurt 2020, në Beograd të Serbisë u organizua aktiviteti i sallave të mbyllura të atletikës “Serbian Open Indoor Meeting”.Izmir Smajlaj dhe Franko Burraj morën pjesë në këtë aktivitet, duke konfirmuar formën e tyre të mirë si dhe duke dhënë një sinjal pozitiv për arritjen e normave kualifikuese për Lojërat Olimpike Tokio 2020. Izmir … Read moreSerbian Open Indoor Meeting, 27.02.2020

“Vrapo Kundër Korrupsionit” 08.02.2020

Më datë 08 Shkurt 2020, është zhvilluar aktiviteti “Vrapo Kundër Korrupsionit” tek Liqeni Artificial në Tiranë.Sportistë si dhe të apasionuar të sportit të moshave të ndryshme morën pjesë në këtë vrapim.I pranishëm gjithashtu ishte edhe ambasadori i Bashkimit Europian, Luigi Soreca, i cili theksoi se të luftosh korrupsionin është përgjegjësi e të gjithë shoqërisë. Rezultatet … Read more“Vrapo Kundër Korrupsionit” 08.02.2020

Kampionati Individual Dimëror “Veteranë” 2020

Krahas “Kampionatit Individual Dimëror” , janë zhvilluar edhe garat për “Veteranë”.Ish-sportistë si dhe të apasionuar të sportit të atletikës kanë marrë pjesë në këtë aktivitet duke garuar në disiplina të ndryshme duke treguar që mosha është thjesht një numër dhe një shembull që të rinjtë të angazhohen me sport dhe aktivitet fizik. Rezultatet e atletëve … Read moreKampionati Individual Dimëror “Veteranë” 2020

Vrapimi i Pavarësisë së Kosovës, 17.02.2020

Në rrugët e qytetit të Vitisë është zhvilluar aktiviteti “Vrapimi i Pavarësisë së Kosovës”.Në këtë event morën pjesë dhe garues të moshave të ndryshme nga Shqipëria, ku ndër ta atleti Ilir Këllëzi është ngjitur në podiumin e vendit të 3-të me rezultatin 35:24 në disiplinën 10 km për “Senior”. Rezultatet e aktivitetit. Foto të aktivitetit.

Istanbul Cup 2020.

Një ditë pas garave të Kampionatit Ballkanik, më 16 Shkurt 2020 u zhvillua aktiviteti “Istanbul Cup”.Atletët e ekipit kombëtar shqiptar konfirmuan formën e tyre shumë të mirë në këtë event.Franko Burraj ka arritur të vendosi rekord të ri kombëtar në garën e 400m për meshkuj me rezultatin 46’83”, duke fituar gjithashtu dhe Medaljen e Artë … Read moreIstanbul Cup 2020.

Balkan Indoor Championships, 15.02.2020

Luiza Gega dhe Izmir Smajlaj kanë fituar Medalje të Arta në Kampionatin Ballkanik të Sallave të Mbyllura të zhvilluar më datë 15.02.2020 në Stamboll të Turqisë.Luiza Gega mori pjesë në garën e 3000m për femra ku arriti rezultatin 8’55”45 duke zënë kështu vendin e parë, ndërsa atleti Izmir Smajlaj ka arritur 7.91m në garën e … Read moreBalkan Indoor Championships, 15.02.2020